Wnętrze komory hiperbarycznej marki Oxy Power

Czym jest tlenoterapia hiperbaryczna?


Tlenoterapia, komora hiperbaryczna, leczenie tlenem – co oznaczają te terminy, które coraz częściej słyszymy przy okazji pandemii COVID-19. Tlen obecnie jest na wagę złota, a wielu przedsiębiorców z branży usług medycznych czy odnowy biologicznej coraz chętniej inwestuje w zakup komory hiperbarycznej.


Czym więc jest tlenoterapia?
W procesie zabiegu tlenoterapii pacjent znajduje się w specjalnej komorze hiperbarycznej. Właśnie tam oddycha czystym tlenem, w warunkach podwyższonego ciśnienia. Takie ciśnienie pozwala tlenowi na lepsze dotarcie do wszystkich płynów organizmu (krwi, osocza, limfy, płynu mózgowo-rdzeniowego) i tkanek organizmu. Dzięki temu czysty tlen może rozpocząć w organizmie procesy samoleczenia chorych miejsc.


W momencie, gdy chore tkanki i narządy otrzymują więcej tlenu, naturalne mechanizmy naprawcze organizmu mogą działać wydajniej i szybciej. Co ważne, proces regeneracji może zachodzić również w takich miejscach naszego organizmu, gdzie dopływ krwi jest zahamowany lub znaczenie utrudniony – co jest następstwem powstałych urazów czy uszkodzeń.


Dlaczego warto korzystać z komór hiperbarycznych?
Tlen w warunkach komory hiperbarycznej powoduje wzmocnienie naturalnych procesów regeneracyjnych i obronnych organizmu. Stymuluje również powstawanie nowych naczyń krwionośnych. To zaś umożliwia ograniczyć obszary uszkodzenia tkanek i powstawania martwicy. Celem zabiegów jest również poprawa komfortu życia pacjenta.


Najczęstsze zastosowanie komory hiperbarycznej.
Tlenoterapia w komorze hiperbarycznej może mieć zastosowanie w poniższych jednostkach chorobowych:

 • leczenie ran – przyspiesza leczenie trudno gojących się ran np. stopy cukrzycowej , rany po
  poparzeniach, stany po przeszczepach, odleżyny, itp.,
 • alergie – leczenie wszelkiego rodzaju uczuleń i ich objawów,
 • neurologia – tlenoterapia wspiera i przyspiesza leczenie i rehabilitację po udarach mózgu, redukuje
  obrzęk mózgu, wspomaga leczenie w mózgowym porażeniu dziecięcym,
 • dermatologia – tlenoterapia wpływa na wzrost ilości kolagenu, co ma bezpośredni wpływ na
  wolniejsze tworzenie się i spłycenie zmarszczek naszej skóry,
 • pobudzenie do pracy układu immunologicznego,
 • zachowanie dobrej kondycji – tlenoterapia wspiera proces odchudzania (odpowiednie dotlenienie
  powoduje przyspieszenie przemiany materii) oraz opóźnienia procesy odpowiedzialne za starzenie
  się organizmu, przedłuża sprawność fizyczną i psychiczną,
 • wzrost ilości komórek macierzystych nawet 8 krotnie (komórki macierzyste mają unikalną zdolność
  do różnicowania się i przekształcania się w inne, dowolne komórki o wyspecjalizowanej funkcji.
  Krążąc po organizmie rozpoznają uszkodzone tkanki i przyczyniają się do naprawy i wyleczenia
  określonego obszaru).

Dlaczego tlenoterapia w komorze hiperbarycznej jest skuteczna?

Tlenoterapia to metoda leczenia chorób i urazów, wykorzystująca ciśnienie, tlen, dwutlenek węgla i azot. Dzięki podwyższonemu ciśnieniu przyśpiesza się migrację cząstek tlenu do komórek organizmu, co sprzyja regeneracji i rozwojowi.


Tlen przenika nie tylko do krwinek czerwonych, ale także zwiększa się jego stężenie w układzie limfatycznym, płynie mózgowo rdzeniowym, osoczu i w układzie limfatycznym. Poprawia to ukrwienie, szczególnie w obszarach uszkodzonych, zmniejszają się obrzęki uszkodzonych tkanek, zmniejsza się namnażanie bakterii i zwiększa skuteczność terali antybiotykami. Natlenienie powoduje namnażanie komórek skóry i zwiększa produkcję kolagenu. Wzrasta aktywność przeciwbakteryjna.


Ciśnienie wyższe niż atmosferyczne
Takie ciśnienie sprawia, że tlen przenika przez tkanki i pozbawia go barier fizjologicznych. Innymi słowy: tlen przenika tam, gdzie na co dzień nie ma szansy się przedostać i trafia np. do obszarów źle ukrwionych. Mogą to być miejsca po ciężkich kontuzjach, przeszczepach, poparzeniach, zakażeniach tkanek miękkich lub trudno gojące się rany.


Dzięki zabiegom w komorze hiperbarycznej pacjent odnosi wiele korzyści m.in.:

poprawę dotlenienia narządów wewnętrznych (mózg, serce) co skutkuje polepszeniem sprawności psychicznej i fizycznej, spowolnienie postępu rozmaitych przewlekłych chorób, redukcja zaburzeń oddychania, zmniejszenie ilości hospitalizacji, poprawa jakości snu


Stałe sesje z użyciem tlenu, stosowane przez osoby dotknięte przewlekłymi chorobami, znacząco poprawiają poziom ich życia, umożliwiając powrót do swobodnego wykonywania czynności. Tlen nie tylko ułatwia oddychanie i natlenienie organizmu, ale wpływa także na obniżenie poziom stresu, znacząco poprawiając samopoczucie chorego. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o sprzedawanych przez firmę OXY Power komorach hiperbarycznych skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i przedstawimy dokładną ofertę cenową zakupu komory hiperbarycznej.